Duchovné slovo

Duchovné slovo

Drahí žiaci, rodičia, pedagogický zbor…

 

         Hovorí sa, že pre učiteľa je najhorší mesiac výučby práve posledný školský mesiac jún, kedy sa schyľuje ku koncu školského roka, a príchodom letných prázdnin sa žiakom dostáva nadpriemerná dávka endorfínov, hormónov šťastia. Azda aj z tohto dôvodu sú školské vyučovacie plány tak prispôsobené, že blížiacim sa príchodom leta sa učí čoraz menej a menej, a viac sa chodí na školské výlety, alebo sa vykonávajú iné vonkajšie aktivity. 

         Očakávanie na prázdniny preniká srdcia nielen žiakov ale aj učiteľov, kedy si azda všetci spájame letné prázdniny s dovolenkovým obdobím. Napriek tomu, že reálne ešte prázdniny nie sú, naše srdce sa už teraz raduje a napĺňa sa šťastím v očakávaní.

        Presne takto vyzerá aj kresťanská nádej a radosť Božieho dieťaťa. Napriek tomu, že sme ešte neobsiahli večnú radosť v nebi, tú večnú dovolenku a nekonečnú hostinu pred tvárou Boha, naše srdcia sú už teraz naplnené tou istou radosťou, ktorou sa budeme radovať v nebeskom kráľovstve. Pozývam ťa, drahý čitateľ, zamyslieť sa nad hodnotou nádeje, pozývam ťa zamyslieť sa nad všetkým, čo v skutočnosti prežívaš a dať tomu všetkému hlbší zmysel. Iba tak dokážeme vychutnávať chvíle, vône, chute, melódie a farby, ak tomu dávame hlbší rozmer. Nič na svete nie je samo o sebe. Krásy prírody, ktoré budeme obdivovať počas prázdnin, západy slnka na pláži, gastronomické ochutnávky miestnych kuchýň, všetky podnety pre naše zmysly nie sú sami o sebe, sú preto aby nám odovzdali zážitok, a aby sme tento zážitok povzniesli do výšin nášho ducha a použili ako kľúč k bráne nekonečna. Všetko dobré vychádza od Boha a k nemu sa všetko vracia. Neexistuje na svete dobro, ktoré by bolo iba samo pre seba. Charakteristikou dobra je to, že sa odovzdáva. Dokonca aj dobrý zážitok nie je na to, aby skončil v našich zmysloch, ale aby dozrieval a  formoval našu dušu.

         Koniec školského roka je teda výzvou pre nás všetkých, aby sme čo najlepšie využili dobrá, ktoré nám budú ponúknuté. Všetko dobro vychádza od Boha, a patrí sa, aby sme každým zážitkom ďakovali Bohu za jeho dobrotu. Najprv však musíme v pokore prijať to, že všetko dobré, čo prežívame je dar. Jedine v tejto pokore dokážeme naplno prežiť zážitky, a dokonca aj ten najvšednejší zážitok sa nám stane umeleckým dielom.

         Preto Ti prajem, drahý čitateľ, aby si svojim zážitkom dal úplne nový rozmer tým, že sa už tu a teraz budeš radovať z budúcej slávy nebeského kráľovstva, a všetko dobré, čo ťa stretne, budeš oslavovať s nekonečnou vďačnosťou Bohu – už tu a teraz.

Peter Manko, duchovný školy