BUBNOVAČKA 2023 – VYHODNOTENIE

BUBNOVAČKA 2023 – VYHODNOTENIE

Dobrý deň,

Radi by sme Vám a Vašej škole poďakovali, že ste boli súčasťou 10. ročníka podujatia „BUBNUJEME, aby bolo deti lepšie počuť!“
Za väčšiu ochranu a detstvo bez násilia sa spojilo takmer 220 000 detí a dospelých od Ašu po Čiernu nad Tisou.
Ticho deti pred násilím neochráni! Ochrana pred násilím a prevencia násilia musí riešiť nahlas, komplexne a koordinovane. Ticho nič nerieši.


Desiaty ročník podujatia „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť 2023!“ sa konal na Slovensku pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a v Čechách pod záštitou prezidenta Českej republiky Petra Pavla a Evy Pavlovej, prvej dámy.

Organizátori podujatia, Centrum Slniečko, n.o., Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch a Centrum Locika, z. ú. vnímajú desiaty ročník ako výnimočný.
„Počet zapojených dosiahol počet, takmer rovnaký, ako počet za deväť predchádzajúcich ročníkov. Naprieč dvomi krajinami bubnovalo 220 000 detí. Zapojenie nielen škôl, ale zástupcov miest, firiem, organizácii, polície, verejnosti, … nám jasne ukazujú, že téma ochrany detí pred násilím je dôležitá. Veríme, že tisícky zapojených detí bolo dostatočné „hlučných“, aby ich počuli aj tí, ktorí rozhodujú o živote detí bez detí! Pretože len dôsledné rešpektovanie a napĺňanie všetkých článkov Dohovoru o právach dieťaťa na všetkých úrovniach, je cestou, ako pre deti
vytvoriť bezpečný priestor pre detstvo bez násilia“, zhrnuli organizátori.

S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa „…nás predsa netýka…“. Práve preto sa od roku 2014 vždy v novembri
organizuje podujatie “Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť!“. Podujatie, ktoré upozorňuje na dôležitosť dlhodobo zanedbávanej ochrany detí pred násilím, poukazuje na potrebu včasnej prevencie v spoločnosti a vyjadruje hlasné NIE, násiliu na deťoch!

V jednom zo zariadení Centra Slniečko, n.o. spolu s deťmi bubnovala pani prezidentka. Veľké spoločné bubnovania, či pochody mestom na Slovensku boli v desiatkach obcí, ale aj v mestách Nitra,  Partizánske, Handlová, Dolný Kubín, Trenčín, Prievidza, Nováky, Michalovce, Veľké Kapušany, Komárno, Trebišov, Turčianske Teplice, Prešov,… Na školách sa organizovali rôzne počas celého týždňa. Školy organizovali detské konferencie, prebiehali rôzne diskusie, nacvičovali sa divadelné predstavenia, písali sa eseje, básne i maľovalo sa. Podujatie má nové Česko – Slovenské logo.
Vznikla pieseň s videoklipom,…

Všetky zapojené mestá a obce nájdete na aktuálnej MAPE BUBNOVAČKY [1]
Fotky a videá zo slovenských miest: FB podujatie „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť 2023!“ [2]
Fotky a videá z českých miest: FB podujatie „Bubnujeme, aby bylo děti lépe slyšet 2023“ [3]
V prílohe vám posielame vizuály, ktoré v prípade záujmu môžete použiť a aj takto ukázať, že aj vy ste boli súčasťou, pretože Hlas detí je pre vás dôležitý! 
Ďakujem. Želám všetko dobré a verím, že sa opäť stretneme!

S prianím krásneho každého dňa

Melany Kurpielová
Centrum Slniečko, n.o.
Bottova 32/A, 949 01 Nitra

Facebook [4] | Youtube [5] | Instagram [6] | Facebook KOZMO [7]
Vďaka vám robíme svet detí krajším!   [8]
Links:
——
[1] https://lnk.sk/rzp0
[2] https://www.facebook.com/events/618250243811470
[3] https://www.facebook.com/events/299855362723264
[4] https://www.facebook.com/centrum.slniecko.nitra
[5] https://www.youtube.com/watch?v=Pe0csz5G4vY&list=PLPX32PK3H7JkL0Eq5fr26gUsXIJPX5zUK
[6] https://instagram.com/bezmodrin
[7] http://www.kozmove-dobrodruzstva.sk/
[8] http://www.bubnovacka.sk/